W celu realizacji programu czytelniczego i promowania idei czytelnictwa wśród dzieci, nasze przedszkole podjęło szereg działań, jednym z nich było stworzenie „Biblioteki przedszkolnej”. Obecnie możemy pochwalić się 76 nowymi pozycjami literatury dziecięcej. Biblioteka jest usytuowana na głównym holu i może korzystać z niej każda grupa przedszkolna. Ważnym zrealizowanym dzialaniem pomagającym dzieciom w odbiorze literatury były teatrzyki wystawiane w przedszkolu przez aktorów teatru w przedstawieniu ,,Gdzie się ukrył św. Mikołaj”, czy nauczycieli w teatrzyku ,,Na straganie w dzień targowy” oraz ,,Złodziej liści”. Adaptacje teatralne, znanych dzieciom utworów, pozwalały przeżyć ich piękno w sposób odmienny niż w czasie opowiadania, bo zależnie od swoistych środków przekazu sztuki teatralnej. Równie ważne były przedstawienia, w których aktorami byli sami wychowankowie. Inscenizowanie np. Dnia Nauczyciela, Dnia Niepodległości, przedstawień świątecznych wzbogacały przeżycia dzieci poprzez wiązanie słowa z działaniem. Działania te pobudzały twórczą postawę dziecka, jego inicjatywę, ekspresję, rozwijały umiejętności przedstawiania poznanych utworów za pomocą słowa gestu, mimiki i ruchu. Zainteresowanie słowem pisanym poszerzyliśmy o spotkanie z autorką dziecięcych bajek Aliną Przydatek, która przeprowadziła warsztaty dla dzieci z wizualizacji opowiadania ,,Każdy może ocalić morze”. By kształtować u dziecka wrażliwość na piękno żywego słowa poszerzaliśmy działania o zorganizowanie m.in. Balu Postaci z Bajek podczas, którego odbył się quiz wiedzy na temat znajomości bajek i baśni; Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania; Telebudki Czytelniczej z wymianą książek dla dzieci między rodzicami; warsztatów dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z wykorzystaniem książek sensorycznych; porannego czytania dzieciom ulubionych pozycji literatury dziecięcej; akcji Cała Polska Czyta Dzieciom włączając chętnych rodziców; urozmaiciliśmy istniejące w każdej grupie Kąciki Książki zgodnie z zainteresowaniami dzieci; zorganizowaliśmy akcję ,,Skrzynia Skarbów” polegającą na wymianie ciekawych książek pomiędzy grupami przedszkolnymi. By rozwijać ekspresję twórczą dzieci, wywołaną wrażeniami, jakich dostarczył im utwór literacki, dzieci tworzyły własne książeczki, zakładki do książek i albumy z ulubionymi bajkami oraz wzięły udział w zorganizowanym konkursie plastyczno-technicznym ,,Ulubiony bohater” .
Ponadto propagujemy czytelnictwo poprzez współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną odział nr 18 w Tychach gdzie regularnie odbywają się zajęcia czytelnicze wprowadzające do zasad wypożyczania i poszanowania książek oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych.
Zwieńczeniem programu była współpraca z lokalnymi instytucjami, rozmowy z rodzicami o nieocenionej wartości codziennego czytania oraz publikacja artykułu na stronie internetowej przedszkola na temat wartościowych, nowych ciekawych pozycji literatury dziecięcej.
Zachęcajmy dzieci do czytania książek i czytajmy im jak najwięcej, bo jak napisała nasza noblistka Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.